Názov projektu:
Názov projektu:
Názov projektu:
Zvyšovanie ekologickej udržateľnosti dubových lesov prostredníctvom prírode blízkeho obhospodarovania založeného na experimentálnom výskume (#oakadapt)
Zdroj financovania: Interreg Maďarsko-Slovensko
ID projektu: HUSK/2302/1.2/168
Riešiteľské inštitúcie: Technická univerzita vo Zvolene
Národné lesnícke centrum
Mestské lesy Krupina, s.r.o.
Real Forest, s.r.o.
Centrum pre ekologický výskum (Ökológiai Kutatóközpont, Maďarsko)
Správa lesov Pilis (Pilisi Parkerdő Zrt., Maďarsko)
Doba riešenia: 10/2024 – 03/2027
Rozpočet: výška príspevku z EÚ 287 060,48 EUR
výška národného spolufinancovania 43 059,07 EUR
celkovo 358 825,60 EUR
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Marek Kotrík, PhD.
Anotácia projektu:
Stredoeurópske dubové lesy sa stáročia využívajú na rôzne účely, no v súčasnosti čelia výraznému poklesu biodiverzity v dôsledku globálnych environmentálnych zmien. Napriek tomu predstavujú významný prírodný kapitál, zohrávajú dôležitú úlohu v zabezpečovaní dreva, ochrane ekosystémov a poskytovaní rekreačných možností. Majú tiež značný potenciál v zmierňovaní klimatických zmien, ochrane pôdy a vodných zdrojov. Trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch je preto nevyhnutné na ich dlhodobú ochranu, integráciu ekologických prvkov a zvýšenie ich odolnosti voči klimatickým výzvam.
Súčasný ekologický výskum sa zameriava na rozvoj udržateľných lesníckych prístupov, ktoré posilňujú odolnosť lesov a podporujú biodiverzitu. Vedci z Technickej univerzity vo Zvolene (SK) a Centra ekologického výskumu (HU) realizujú experimenty na hodnotenie vplyvu rôznych lesníckych metód na mikroklímu, druhovú rozmanitosť a prirodzenú obnovu lesných porastov. V rámci projektu budú pokračovať v porovnávaní efektov prírode blízkeho obhospodarovania a podrastového obhospodarovania lesov, publikovať vedecké štúdie a aplikovať výsledky výskumu v praxi prostredníctvom spolupráce s lokálnymi lesníckymi partnermi – Mestské lesy Krupina (SK) a Správa lesov Pilis (HU).
Výskum prispeje k rozvoju prírode blízkych a trvalo udržateľných spôsobov hospodárenia, ktoré sa uplatnia na rozsiahlych lesných územiach. V spolupráci s Národným lesníckym centrom (SK) a spoločnosťou Real Forest (SK) budú vypracované nové smernice pre ekologicky udržateľné obhospodarovanie lesov. Správa lesov Pilis zavedením systému monitoringu porastových medzier a monitorovaním obnovy lesa posilní úspešnosť prirodzenej regenerácie. Národné lesnícke centrum zabezpečí zber a zdieľanie údajov o stave biodiverzity, čím podporí rozhodovanie založené na vedeckých poznatkoch a efektívnejšiu spoluprácu medzi partnermi.
Výstupy projektu budú široko distribuované medzi odbornú a laickú verejnosť, vrátane vzdelávacích inštitúcií, organizácií na ochranu prírody a subjektov lesného hospodárstva. Projekt tak vytvorí významný referenčný rámec pre budúce lesníctvo odolné voči klimatickým zmenám.